Протягом усього життя людина потрапляє у нові колективи і це потребує адаптації. Розпочинається усе з дитячого садочку, потім йде школа, далі навчальний заклад.
Особливим процес адаптації до навчання в навчальному закладі є для першокурсників, які приїхали на навчання з іншої місцевості, адже змінюється темпоритм, умови проживання, коло друзів, знайомих тощо.
Психологи стверджують, що адаптація у новому колективі може тривати від декількох тижнів до півроку. Все залежить від характеру людини та умов, які створює навчальний заклад.
Важливо пам’ятати, що новий етап життя приносить та розкриває нові можливості для професійного, особистісного зростання, відкриває нові горизонти взаємодії та спілкування з новими друзями.
Пам’ятайте про те, що ви не самотні і в будь-який момент можете звернутися за мудрою порадою до соціально - психологічної служби нашого навчального закладу, класного керівника, майстра в/н, викладачів. Вони обов’язково допоможуть у вирішенні того чи іншого питання.
1.Знайомтеся і не соромтесязадаватипитання. Не тільки з однокурсниками, а йзіздобувачами освіти старших курсів – від них можнадізнатисябагатокорисногопро викладачів, ліцейнізвичаї та особливостіосвітньогопроцесу.Упершідні в ліцеї нормально не знати, депотрібніаудиторії,їдальня.Просітьдопомоги у оточуючих, і допомагайтеіншим, якщорозібралися в чомусьшвидше.
2.Щоб гармонічно увійти в новий колектив, здебільшого, потрібно потурбуватися самому. Будьте впевнені у своєму успіху, відкриті новим знайомствам та готові до постійного спілкування.
3.Готуйтеся до уроків. Будьтеактивними на уроках, включайтеся в обговорення, ставтепитаннявикладачеві. Так буде легшезасвоїтиматеріал, заробитибали і запам’ятатисявикладачам.
4.На етапі адаптації старайтеся вберегти свій організм від стресу. Адже всім відомо, що стрес провокує накопичення втоми, виникнення різноманітних фізичних та душевних захворювань. Тому, щоб до адаптації не додалися ще нежить та висока температура, піклуйтеся про свій відпочинок, проводьте більше часу на свіжому повітрі, не вживайте важкої їжі, особливо на ніч, та намагайтеся спати не менше восьми годин на добу.
4.Вливайтесяв активність поза заняттями. Гуртки, спортивнісекції… Дізнавайтеся, що є у вашомуліцеї, приєднуйтесь, пробуйте себе.Цедасть вам колосальнийдосвідорганізаціїсвого часу, багатознайомств і задоволеннявідзалучення в цікавізаняття.
5).Знайдіть баланс. Якщови пропустите пару занять через застуду, не встигнете на урок або не повернете вчасно книгу в бібліотеку, вас не відрахують, тожставтеся до таких речей простіше.
Важливим фактором адаптації є ставлення до навчання, слід відзначити такі труднощі, які спостерігаються у здобувачів освіти першого курсу:
- Невміння добре планувати час.
- Надмірне навантаження.
- Нестаток необхідної літератури.
- Невміння працювати з першоджерелами.
- Незадовільна підготовка отримана в школі.
Практичні рекомендації для адаптації першокурсників
1. Не порушувати норм та правил поведінки.
2. Брати активну участь у заходах, які проводяться в ліцеї.
3. Виконувати рекомендації викладачів щодо навчання.
4. Співпрацювати з групою та завжди підтримувати один одного.
5. Регулярно відвідувати заняття.
6. Стримувати негативні емоції.
7. Бути впевненим у собі і своїх діях.
8. Не відмовляти у допомозі тим, хто цього потребує.
9. Бути цілеспрямованим, ставити перед собою чітку мету та досягати її.
10. Концентрувати свою увагу на навчанні.
11. Співпрацювати з викладачами та здобувачами освіти.
12. Вдосконалювати свої знання та намагатись досягти нових та корисних знань.
13. Не боятись пробувати щось нове для себе.
14. Поважати думку оточуючих.
15. Відповідати на уроках.
16. Будьте оптимістом, вірте у свої можливості і пам'ятайте, що Ви потрібні іншим людям.
18. Сміливіше відповідайте на запитання, беріть участь в обговоренні – це допоможе Вам пов'язати нову інформацію з тим, що Ви вже знаєте.